کنترل افکار

کنترل افکار

کنترل افکار 

مهمترین مهارت هر فرد برای رسیدن به زندگی راحت‌تر و شادتر چیست؟


از یک جامعه آماری(استوری اینستاگرام ) پرسیده شد مهمترین مهارتی که هر فرد میتونه به خودش اضافه کنه چی میتونه باشه؟

نظرات متفاوتی در این مورد بیان شد. 

  • ارتباطات 
  • اعتماد به نفس
  • خودشناسی
  • مدیریت زمان
  • کنترل خشم
  • فروش 

و بسیاری از مهارتهای دیگر توسط این افراد به عنوان مهمترین مهارت هر فرد بیان شد

اساتید حوزه موفقیت هم نظرات مختلفی را در مورد این موضوع مطرح فرموده‌اند مثلا جناب آقای آزمندیان ارتباطات را یکی از مهمترین مهارت‌ها می‌داند و یا جناب آقای محمود معظمی اعتماد به نفس را اسکلت و استخوان‌بندی و زیر بنای همه مهارت‌ها می‌داند. 

تمام مهارت هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد مهم هستند ولی اگر ما نتوانیم در هنگام یادگیری و یا به کار بردن مهارتهای گفته شده افکار خودمان را کنترل کنیم از هیچ کدام نمی‌توانیم در زندگی بهره ببریم

کنترل افکار مهمترین مهارتی است که هر فرد باید در درون خود داشته باشد 

Thought control

کنترل افکار یعنی چه؟ 

کنترل افکار یعنی اینکه ما بتوانیم تصمیم بگیریم که در هر لحظه به چه موضوعی فکر کنیم و چطور به چیزی که به ضرر ماست و با ما لطمه می‌زند فکر نکنیم.
آیا می‌توانیم کنترل افکار و احساسات خود را در اختیار داشته باشیم و تا کسی حرفی زد کنترل افکار و رفتار ما را در کنترل خودش نگیرد. 

تمام نتایجی که در زندگی می‌گیریم از یک چرخه عبور می‌کنند. 

  • افکار
  • احساسات 
  • رفتار
  • نتیجه

ما هر کاری که می‌کنیم اول فکری به سر ما می‌رسد آن فکر احساسی در ما ایجاد می‌کند و آن احساس باعث می‌شود ما رفتاری انجام دهیم و آن رفتار نتیجه‌ای را وارد زندگی ما خواهد کرد

بنابراین مهمترین قسمت این چرخه افکار ماست و مهمترین مهارتی که هر فرد باید داشته باشد مهارت کنترل افکار می‌باشد. 

باید این مهارت را داشته باشیم که بتوانیم در هر لحظه به چیزهایی فکر کنیم که به سود ما هستند و باعث رشد و پیشرفت در زندگی می‌شود. افکاری که سرعت رسیدن به اهداف را بیشتر می‌کند نه اینکه باعث کند شدن سرعت و لطمه زدن به زندگی ما میشوند. 

این مقاله را ببینید  استعداد یابی در سن۸۰سالگی

چگونه مهارت کنترل افکار را به خود اضافه کنیم؟ 

پنج راهکار برای اینکه بتوانیم کنترل افکار خودمان را در اختیار داشته باشیم وجود دارد که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم

۱-بودن در لحظه: 

بودن در لحظه یعنی اینکه وقتی کاری انجام می‌دهیم تمام زندگی ما در آن کار خلاصه شود. مثلا وقتی غذا می‌خوریم فقط به لذت بردن از آن فکر کنیم نه اینکه حواسمان به صد جای دیگر باشد. وقتی با خانواده صحبت می‌کنیم تمام تمرکزمان در آن لحظه باشد نه اینکه فکرمان به سود زیان کسب و کارمان باشد. وقتی کتاب می‌خوانیم تمام وجودمان به خواندن آن کتاب مشغول باشد نه اینکه هر چند لحظه یکبار سری به گوشی موبایل بزنیم. زندگی در لحظه را باید تمرین کنیم. از امروز تمرین کنید که هنگام انجام هر کاری تمام زندگیتان فقط انجام آن کار باشد. و اجازه ندهید هیچ چیز دیگری باعث شود تمرکزتان از روی آن کار برداشته شود. 

۲-تمرکز بر روی کوچکترین جز ممکن

وقتی در حال انجام یک کار هستید فقط بر روی کوچکترین قسمت آن کار تمرکز کنید و وقتی آن جز کوچک انجام شد سراغ قسمت کوچک بعدی بروید تا وقتی که کار تمام شود. مثلا من وقتی در حال نوشتن این مقاله هستم در حال حاضر که مشغول نوشتن آن هستم تمام تمرکزم فقط بر روی نوشتن است و پس از اتمام کار نوشتن وقتی که موقع انتخاب عکس می‌رسد تمام تمرکز بر این قسمت خواهد بود و دیگر به ویرایش متن و نوشتن آن فکر نمی‌کنم. این کار باعث می‌شود که بتوانید کنترل افکارتان را در اختیار داشته باشید

۳-نگاه از دیدگاه دیگران

بسیاری از انسانها خودشان را تنبل نمی‌دانند آیا واقعا ما تنبل نیستیم وقتی از زاویه نگاه دیگران به موضوعی نگاه کنیم متوجه می‌شویم که در بسیاری از مواقع ما از انجام کارها طفره می‌رویم. بسیاری از افراد خودشان را با اراده می‌دانند در حالی که وقتی از نگاه دیگران به این موضوع توجه شود خواهیم فهمید که در بسیاری از مواقع ما از زیر کارها در می‌رویم و این اهمال کاری را با بهانه‌های مختلف توجیه می‌کنیم. همیشه از خودتان بپرسید چرا همین الان کاری را که باعث رشد و پیشرفت من می‌شود انجام نمی‌دهم چرا از زیر بار آن شانه خالی می‌کنم. افکارتان را کنترل کنید و بر تنبلی غلبه کنید و شروع به انجام کارها با تمام تمرکزتان شوید. 

این مقاله را ببینید  دومین قانون جهان هستی | ذهن و عینیت یافتن ذهنیات

۴-یا مرگ یا پیروزی

ناپلئون بناپارت وقتی برای نبرد با دشمن با کشتی وارد سرزمینی می‌شد کشتی‌ها را جلوی چشم سربازان آتش می‌زد و به آن‌ها می‌گفت ما هیچ راه دیگری بجز پیروزی در این جنگ نداریم یا می‌میریم و یا پیروز می‌شویم. 

نگاه ما به انجام هر کاری باید به این گونه باشد وقتی کاری را شروع می‌کنید با خودتان بگویید من چاره‌ای بجز پایان دادن به این کار ندارم شعارتان این باشد یا مرگ یا پیروزی. فکر کنید که کسی اسلحه‌ای روی سر شما گذاشته و می‌گوید اگر اینکار را در سریعترین زمان ممکن به پایان نرسانید شما را خواهم کشت در این هنگام شما چگونه آن کار را انجام می‌دهید. بنابراین برای اینکه کنترل کافی روی افکارتان برای انجام کارها داشته باشید شعارتان همیشه این باشد یا مرگ یا پیروزی

۵-تغییر دیدگاه نسبت به موضوعات

یکی از مهمترین راهکارها برای کنترل افکار تغییر دیدگاه نسبت به موضوعات مختلف در زندگیمان است مخصوصا موضوعاتی که برای ما لذت بخش نیست. ما باید این قدرت را داشته باشیم که وقتی کاری برایمان سخت می‌شود نسبت به انجام آن کار تغییر دیدگاه بدهیم. 

Thought control1

چند مثال می‌زنم: تصور کنید خسته از سر کار به خانه برگشته‌اید و در بدو ورود همسرتان از شما می‌خواهد که برای خرید مجددا از منزل خارج شوید. شما می‌توانید با دو نوع نگرش متفاوت به این موضوع نگاه کنید. اول اینکه چرا همسرم مرا درک نمی‌کند مگر نمی‌داند که من خسته هستم این چه زندگی است که من دارم از صبح تا شب کار می‌کنم و شب هم که به خانه می‌آیم مرا درک نمی‌کنند و تازه برای خرید مرا به بیرون از خانه می‌فرستند و همینجور با خودتان از این افکار منفی داشته و این افکار نه تنها هیچ کمکی به بهتر شدن زندگیتان نمی‌کند بلکه باعث می‌شود نتوانید از آن لذت ببرید. حالا حالت دوم: شما می‌توانید این درخواست را یک فرصت برای اینکه بتوانید ورزش و پیاده روی کنید بدانید. با خود بگویید خب من امروز فرصت نکردم ورزش کنم و الان بهترین فرصت است که از آن برای ورزش روزانه استفاده کنم. و به همین راحتی نگرشتان را نسبت به یک موضوعی که برایتان لذت بخش نبوده عوض کرده و آن را لذت بخش کنید. همیشه این قدرت را داشته باشید که بتوانید افکارتان را کنترل کنید و کارهای سخت را با تغییر نگرش به کارهای لذت بخش تبدیل کنید. 

این مقاله را ببینید  ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺟﻠﺴﺎت |  چگونه جلسات مختلف را مدیریت کنیم؟

 

جمع بندی: 

مهمترین مهارتی که هر فرد باید داشته باشد که بتواند زندگی بهتر و شادتر داشته و با سرعت بیشتری به سمت اهدافش حرکت کند مهارت کنترل افکار است. 

برای اینکه بتوانیم این مهارت بسیار مهم را به خودمان اضافه کنیم می‌توانیم از پنج راهکار استفاده کنیم

1-بودن در لحظه
2-تمرکز بر روی کوچکترین قسمت کار
3-نگاه از زاویه دیدگاه دیگران
4-یا مرگ یا پیروزی
5-تغییر دیدگاه نسبت به موضوعات مختلف

امیدوارم بتوانید با عمل کردن به این دانسته‌ها کنترل افکارتان را در اختیار داشته و از زندگی لذت بیشتری ببرید وبا سرعت بالاتری به سمت اهدافتان حرکت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *