بالا بردن سطح سلامتی و تندرستی

بالا بردن سطح سلامتی و تندرستی

بالا بردن سطح سلامتی و تندرستی

دلیل عدم سلامتی انسانها

دلیل عدم سلامتی انسانها این است که آنها نمی دانند چطور باید سلامتی خود را به دست بیاورند. همه ما به خوبی می دانیم چه کارهایی باید برای بالا بردن سطح انرژی فیزیکی خود انجام دهیم و این ثابت شده است.

سه کاری که باید برای حفظ سلامتی خود انجام دهید، شامل:

  1. ورزش کردن – داشتن فعالیتهای فیزیکی بیشتر 
  2. تغذیه مناسب – خوردن غذاهای سالم تر 
  3. خوابیدن هفت تا هشت ساعت در شبانه روز

و این موضوع هیچ جای بحث ندارد، آیا اینطور نیست؟

بالا بردن سطح سلامتی و تندرستی

متأسفانه بسیاری از افراد در این مورد بهانه آورده و بحث میکنند. آنها عقاید بی پایه ای در این مورد داشته و حرفهای نادرستی برای توجیه عملکرد ضعیف خود در این زمینه می زنند. اغلب اوقات از این که به اندازهی کافی انرژی ندارند، شکایت کرده و هنگام انجام وظایف شخصیشان،

کار کردن و انجام مسئولیتهای کاریشان میگویند: “چرا اینقدر انرژی من پایین است؟” من هم نیز جزء همین افراد بودم و عبارتهای غیرمنطقی زیر را بدون منظور با خودم تکرار میکردم:

“همکارانم خیلی سخت کار میکنند، بنابراین من هم باید با حذف بعضی چیزها در بعضی جاها خودم را به پای آنها برسانم.”

اما من چه چیزی را از زندگیم حذف کردم و از آن چشم پوشی کردم؟ آن مورد حفظ سلامتی بود. در آن زمان با پنج نفر دیگر کار میکردم که تا پای جان کار می کردند و اصالً به فکر حفظ سلامتی و خانواده خود نبودند. از آنجایی که خیلی خوش شانس بودم، در برهه ای از زندگی خود با یک شرکت بین المللی همکاری میکردم و آنجا بود که متوجه شدم بسیاری از کسانی که جایگاه شغلی مشابهای با من داشتند، در سلامتی کامل زندگی میکنند. آنها کاملاً فهمیده بودند چطور میتوان در حالی که در سلامتی کامل فیزیکی قرار دارند، وظایف شغلیشان را نیز به نحو احسنت انجام دهند. در واقع من متوجه شدم بسیاری از افرادی که در جایگاه شغلی من و یا جایگاههای بالاتر با وظایف سنگینتر قرار دارند، قادر هستند بهتر از من مراقب سلامتی خود بوده، بیشتر از زندگیشان لذت برده و در عین حال بازده کاری بیشتری نیز داشته باشند.

“بسیار خوب، من که پنج ساعت در شبانه روز میخوابم و استراحت میکنم، بنابراین احتیاجی به این مورد برای حفظ سلامتي ام ندارم.”

 

با دو ساعت بیشتر خوابیدن، میزان موفقیت من چقدر بیشتر خواهد بود؟

من این طرز فکر را بدون توجه به منطقی که اکنون برایتان شرح میدهم، داشتم: فکر میکنید با دو ساعت بیشتر خوابیدن، میزان موفقیت من چقدر بیشتر خواهد بود؟ من فکر میکردم کمبود خواب هیچ ربطی به میزان موفقیت من ندارد و این موردی نیست که بر روی میزان موفقیت من تأثیرگذار باشد. اما من جوان و خام بودم، بنابراین شروع کردم به جستجوی روشهایی که از طریق آنها بتوانم ساعات استراحت خودم را به حداقل برسانم. پنجاه سال تحقیق در زمینه ساعات خواب میگوید: مدت زمان کافی برای استراحت و خوابیدن هفت تا هشت ساعت در شبانه روز برای افراد بالغ لازم است. این مقاله ی تحقیقاتی همچنین اذعان دارد که کمبود خواب می تواند منجر به ایجاد اختلاف روانی، چاقی، بیماریهای قلبی، سکته و سایر بیماریهای دیگرشود.

“در حال حاضر سرم شلوغ است و خیلی مشغله دارم. سه ماه دیگر بر روی سلامتی و شادابی خود کار خواهم کرد.”

افرادی که چنین طرز فکری دارند، وارد چرخهی دائمی فرسایش و خستگی مفرط می شوند – آنها به خودشان میگویند: سه ماه دیگر اقدامات لازم را انجام میدهم، اما این زمان هرگز فرا نمیرسد. سالها میگذرد تا آنها بتوانند فرصتی برای استراحت کردن و لذت بردن از زندگی پیدا نمیکنند و احساس کنند که انسان هستند. من نیز مانند این افراد بودم. اما یاد گرفتم آنچه ما در طول روزهای زندگیمان انجام میدهیم، حتی در طول روزهایی که به سرعت سپری میشوند، منجر به ایجاد عادتهایی در ما میشود که ترک آنها بسیار سخت است.

این مقاله را ببینید  دانلود دفترچه کوچینگ یکساله به ارزش یک میلیون و چهارصد هزارتومان

“من همینطور به دنیا آمده ام.”

من سابقاً بحث های زیادی در زمینه ژنتیک و بیولوژی مطرح میکردم تا ضعفهای بدنی خود را توجیه کنم، زیرا از یک آسیب نخاعی مادرزادی رنج برده، ضمن اینکه یک تصادف شدید را نیز از سر گذرانده بودم. اما این استدلال و منطق من عمر چندانی نداشت. شکی نیست که مشکلات مادرزادی و سابقه بیماری در خانواده و عوامل ژنتیکی در مبتلا شدن بر بعضی بیماریها موثر است – مانند سابقه سرطان در خانواده به بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت، اختلالات مربوط به سیستم ایمنی و بیماریهای اعصاب و روان. اما با انداختن یک نگاه گذرا به شبکه اجتماعی اینستاگرام و دیدن عکسهای افرادی که از قبل و بعد خود تهیه کردهاند، متوجه خواهید شد که میتوان میزان سلامتی خود را به نحو چشمگیری ارتقاء داد. ما قادر هستیم به طرز چشمگیری بر روی حفظ سلامتی عمومی خود در طولانی مدت کنترل داشته باشیم. من معتقدم که عادتهایی که ما در خود ایجاد میکنیم و محیطی که در آن قرار می گیریم، میتوانند استعدادهای ژنتیکی ما را فعال کرده و یا غیرفعال کنند. این مسئله را میتوان در تحقیقاتی که در اغلب زمینه ها صورت گرفته مشاهده کرد که عدم فعالیت و تحرک فیزیکی، بارها و بارها منجر به خارج شدن افراد از وضعیت سلامت جسمانی و روانی شده است.

سلامت جسمانی و روانی

“من وقت کافی برای انجام فلان کار را ندارم.”

در این نوع بهانه تراشی منظور از فلان کار میتوان ورزش کردن، خرید خوراکیهای سالم/سالم خوردن، یا انجام مراقبه باشد. اما من به تجربه یاد گرفتم که هیچکدام از این موارد، وقت چندانی از شما نمیگیرد. در حقیقت تمام این موارد به واسطه انرژی بخشیدن به شما و بالا بردن میزان خلاقيتتان ، باعث میشوند زمانهای تلف شده باز به شما بازگردانده شود. چنانچه دقت شما بالاتر رود، حواستان جمع تر باشد و توانایی تان در کسب نتایج دلخواه بالا برود، به این دلیل است که شما مدتی را صرف ورزش کردن و بهبود تغذیه خود کرده اید. بنابراین ورزش کردن و تغذیه مناسب، مانعی برای شما به حساب نمی آیند.

من به این علت این مطلب را با شما در میان گذاشته ام که میدانم تنها کسی نیستم که از این فکرها میکنم. آیا تاکنون این نوع افکار را در ذهن خود مرور کرده اید؟ چه افکار دیگری از این دست در سر داشته اید که وضعیت ناخوشایند سلامتيتان را با آن توجیه کرده اید؟ میدانم که سوالات زیادی از این دست در ذهنتان مطرح شده، اما باید بدانید که ارزش بررسی را دارد. بیایید حقیقتاً برای یک بار هم که شده، وضعیت سلامت خود را بررسی کنی . به وضعیت سلامت جسمانی خود از 5 تا 52 چه امتیازی میدهید؟ با این پیش فرض که عدد 5 نشان دهنده این است که اصلا شما در قید حیات نیستند و عدد 52 به این معنی است شما اغلب اوقات از لحاظ فیزیکی احساس نشاط و نیرومندی میکنید. بنابراین چه امتیازی به خود میدهید؟ چنانچه فکر میکنید امتیاز شما عدد 7 یا بیشتر از آن نیست، شما باید از طریق مراقبت از سلامت جسمانی خود کاری کنید که از لحاظ ذهنی و احساسی به سطح بالایی از انرژی رسیده تا عملکردتان بهبود یابد. باید بدانید این تمام چیزی است که به آن احتیاج دارید. همچنین آنچه شما در این دنیا تجربه می کنید، رابطه ی مستقیمی با وضعیت فیزیکی و ذهنی شما از لحاظ میزان انرژی دارد. بنابراین هنگامی که همه چیز خالف انتظار شما پیش می رود، یقین بدانید دلیلش تجربه مداوم احساسات ناخوشایند است و ما میخواهیم شما همیشه بهترین باشید.

شما باید ورزش کنید

سلامت جسمانی خود را بدست آورید چنانچه بخواهید صادقانه با این مسئله برخورد کنید، باید به نتایج تحقیقات اعتماد کنید: شما باید ورزش کنید، آن هم به طور مداوم. به خصوص اگر به عملکرد ذهنی خود اهمیت میدهید.

این مقاله را ببینید  خداوند و انسان

ورزش کردن تولید فاکتور نوروتراپی مغز را افزایش میدهد (بی . دی ان . اف). این فاکتور موجب تولید نورونهای جدیدی میشود که در هیپوکامینی و سایر بخشهای مغز رشد میکند.

همچنین باعث افزایش تولید پالستی سیتی شده و مهارت یادگیری را تصریح بخشیده، حافظه را تقویت کرده و عملکرد کلی مغز را بهبود میبخشد. علاوه بر این، مسئله بسیار مهمی که اغلب افراد از آن غافل هستند، این است که: ورزش کردن باعث میشود که میزان یادگیری افراد به نحو قابل ملاحظه ای بهبود یابد. ورزش کردن هم چنین باعث کاهش استرس که آفتی برای یک عملکرد ذهنی خوب است میشود. از طریق فشار عصبی عملاً بی . دی . ان . اف و عملکرد شناختی مغز را کاهش میدهد. بنابراین ورزش کردن بهترین راه برای خارج شدن از تنش و فشار عصبی است.

ورزش کردن به این دلیل که انرژی شما را بالا میبرد، این توانایی را به شما میدهد که کارهای روزمره ی خود را به نحو احسنت و در اسرع وقت به انجام رسانید. ورزش کردن همچنین عملکرد حافظه را تقویت بخشیده، خلق و خویتان را بهبود بخشیده، دقت عملتان را بالا برده و با هوشیارتر کردن شما، عملکردتان را در تمام زمینه ها ارتقاء میدهند.

باید ورزش کردن را جدی تر بگیرید

بنابراین چنانچه شغل شما و یا سبک زندگیتان ایجاب میکند که مطالبی را به سرعت یاد بگیرید، فشار عصبی بالایی را تحمل کنید، هوشیار باشید، دقت عملتان بالا باشد، مطالب را خوب به خاطر آورید و خوش اخلاق باشید. بنابراین باید ورزش کردن را جدی تر بگیرید.

چنانچه به رسالت خود در این دنیا ایمان دارید، به ناچار باید مراقب خود و سلامتی تان باشید. البته این بدان معنی نیست که در ورزش کردن افراط کنید، بلکه شما میتوانید با ورزش کردن به صورت متعادل به تمام این نتایج خوشایند دست پیدا کنید. در حقیقت شما میتوانید با کمی ورزش کردن در طول هفته، سلامت خود را به دست آورید. البته بهتر است ورزش کردن را طبق یک برنامه ریزی مشخص انجام دهید. نتیجه تحقیقات نشان می دهد که با شش هفته ورزش مداوم، تولید هورمون دوپامین در بدن شما افزایش یافته و میزان پذیرش مغز بالا میرود که این امر موجب خوش اخلاق شدن شما و بالا رفتن میزان عملکرد ذهنی شما میشود. تمرینات ورزشی همچنین تولید نور، اپی نفرین را که سبب میشود در مواجه با چالشهای ذهنی اشتباه کمتری مرتکب شوید، افزایش یابد.

باید ورزش کردن را جدی تر بگیرید

سه جنبه فیزیکی، احساسی و ذهنی

بخاطر داشته باشید هنگامی که صحبت از انرژی میشود هر سه جنبه فیزیکی، احساسی و ذهنی مد نظر است و تمرینات ورزشی موجب ارتقاء انرژی در هر سه زمینه میشود.

یکی از نتایج حیرت انگیز تحقیقات ما بر روی 02 هزار فرد موفق نشان میدهد که 12 درصد افراد موفق حداقل سه روز در هفته را به تمرینات ورزشی می پردازد. بنابراین چنانچه میخواهید در میان رده بندی افراد موفق در صدر قرار بگیرید، وقت آن است که ورزش کردن را جدی بگیرید.

چنانچه ازدواج کرده اید و صاحب فرزند هستید، باید ورزش کردن را بیشتر از دیگران جدی بگیرید. به این دلیل که شما باید الگویی برای سلامتی فرزند خود باشید. همچنین ورزش کردن موجب میشود که سطح IQ و نتایج تحصیلیشان در طولانی مدت ارتقاء یابد.

چنانچه خردسال نیستید و جزء افراد بزرگسال هستید، ورزش کردن برای شما از همه چیز مهمتر است. نتایج تحقیقات نشان میدهد به همان اندازه که دارو برای درمان افسردگی لازم است، ورزش کردن نیز می تواند در درمان بیماریهای ناشی از افسردگی موثر باشد. افرادی که ورزش میکنند، کمتر دچار افسردگی میشوند و این امر به احتمال زیاد به دلیل افزایش ترشح هورمون دوپامین در مغز است. ورزش کردن همچنین ترشح هورمون سروتونین را افزایش داده و خواب شما را تنظیم میکند و این در حالی است که خواب کافی، خود موجب ترشح بیشتر سروتونین میشود. )باید بدانید که اغلب داروهای ضد افسردگی سبب ترشح و جذب بیشتر هورمون سروتونین می شوند. به همین علت است که بیشتر محققان معتقدند بیماران مربوط به افسردگی، فارغ از این که دارو مصرف کنند یا نکنند، می بایست تمرینات ورزشی انجام دهند(. ورزش کردن همچنین سبب کاهش درد )اثری معادل اثر / THC حشیش( و کاهش هیجان می شود. قابل ذکر است که هر دوی این مشکلات برای افراد سالخورده پیش می آید.

این مقاله را ببینید  استعداد یابی در سن۸۰سالگی

تجربه کردن احساسات خوشایند

اغلب ما میدانیم این روزها میزان تنش و فشار عصبی در میان افراد افزایش یافته است و مانند این است که استرس در هوایی است که ما تنفس میکنیم. بهترین راه برای خلاص شدن از این تعهد، تجربه کردن احساسات خوشایند است. (یعنی وارد کردن خودآگاهانه شادی و لذت به زندگی) و کاهش تنش از طریق انجام تمرینات ورزشی. من به شما قول میدهم چنانچه ورزش کردن را به یکی از امور جاری در زندگی خود تبدیل کنید، بسیاری از مشکلاتتان به صورت معجزه آسایی حل میشود و همه چیز سر جای خودش قرار خواهد گرفت.

چنانچه تمرینات ورزشی را به طور مداوم انجام دهید، رژیم غذاییتان نیز بهتر خواهد شد. بیش از 62 درصد جمعیت بزرگسال از اضافه وزن و چاقی رنج میبرند. مسلم است که این امر تنها ناشی از کاهش فعالیتهای فیزیکی نیست. دلیل اصلی آن سوءتغذیه است یا استفادهی نادرست از موادغذایی است. آنها به راحتی پُرخوری می کنند و این امر سلامتیشان و عملکردشان را تضعیف خواهد کرد. محققان به این نتیجه رسیده اند که پُرخوری مشکلی شبیه به اعتیاد است و به نحوی عملکرد مغز بستگی دارد. محققان همچنین اذعان دارند که پُرخوری نتیجهی گرفتن تصمیمات نادرست است، یعنی شما به عنوان یک فرد پُ رخور آگاهانه یک لذت آنی را فدای سلامتی خود در طولانی مدت میکنید.

چنانچه قرار باشد متخصصان حوزهی سلامت یک توصیهای را به سایر توصیه ها ترجیح بدهند، آن توصیه چنین خواهد بود که شما باید زمانی شروع به خوردن غذا کنید که گرسنه هستید و هنگامی که احساس می کنید حالتان خوب نیست، به هیچ وجه به خوردن غذا متوسل نشوید.

احساسات خوشایند

خوردن غذا و اجتناب از احساسات ناخوشایند

برخی افراد با خوردن غذا سعی میکنند از تجربه احساسات ناخوشايند اجتناب کنند. چنانچه حالتان بد است، از جا برخیزید و کمی ورزش کنید. سعی کنید کمی پیادهروی کرده و به جای خوردن غذا با یک فعالیت فیزیکی، حال خود را بهتر کنید. صد البته که این کار آسانی نیست و من کاملاً با شما موافقم، اما ارزش امتحان کردن را دارد. زیرا اگر بتوانید پیش از آن که شروع به خوردن غذا کنید، احساس خود را تغییر دهید، مسلماً پس از آن غذای مناسب تر و سالمتری را برای خوردن انتخاب میکنید و این نکتهی کلیدی است. این موضوع نشان میدهد که میزان سلامتی شما رابطه ی مستقیمی با نوع تغذیه شما داشته، همانطور که ورزش کردن بر روی میزان خالقیت شما نیز موثر است. این امر نه تنها بر روی زندگی فرد فرد ما تاثیرگذار است، بلکه دسترسی به یک برنامه غذایی مناسب، تاثیرات مثبت عظیمی بر روی عملکرد اقتصاد کلان کشورها دارد. در مورد کودکان نیز دست آوردهای شناختی و موفقیتهای تحصیلیشان در مدرسه، رابطه ی تنگاتنگی با تغذیه مناسب آنها دارد.

جمع بندی:

اکنون به احتمال قوی متوجه شده اید که باید تغذیه سالم تری داشته باشید. بنابراین به شما میگویم که از همین لحظه شروع کنید. به شما پیشنهاد میکنم ابتدا با مراجعه به یک متخصص تغذیه، غذاهایی را که ممکن است به خوردن آنها حساسیت داشته باشید، شناسایی کرده و با گرفتن یک برنامه غذایی مناسب متناسب با نیاز خود برای داشتن یک عملکرد مناسب، غذاهایی را که موجب پایین آمدن میزان انرژی شما میشود، شناسایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *