قدرت ذهن | ذهن چگونه ما را به سمت اهداف هدایت می کند؟

قدرت ذهن | ذهن چگونه ما را به سمت اهداف هدایت می کند؟

قدرت ذهن و اهمیت هدف در زندگی

همه‌چیز با یک آمارگیری شروع شد!!!

چند روز پیش در شبکه‌های اجتماعی، توسط عوامل همین سایت یک آمارگیری انجام شد و تصمیم گرفتم که این مطلب ارزشمند را در مورد نتیجه این آمارگیری با شما در میان بگذارم

آمارگیری با طرح یک سؤال شروع شد:

 • آیا اهدافتان برای شما واضح و آشکار هستند؟
  آیا تصویر روشنی از اهداف در ذهنتان دارید؟

نتایج به‌دست‌آمده از این آمارگیری:

تقریباً نیمی از پاسخ‌دهندگان به این سؤال پاسخ منفی دادند و گفتند که نه هیچ تصویر واضحی از اهدافمان نداریم و نیمی دیگر گفتند که بله تصویر واضحی ازآنچه می‌خواهیم در ذهن خودداریم.

و در مرحله بعد از کسانی که پاسخ مثبت داده بودند و گفتند که تصویر واضحی از اهداف در ذهن خوددارند پرسیدیم آیا امکان دارد بگویید چه چیزهایی می‌خواستید و جواب‌هایی ازاین‌دست شنیدیم

چیزهایی که آن‌ها می‌خواستند مواردی بود نظیر پول، آرامش، استقلال، ماشین جدید …

قدرت ذهن

این آمارها چه درسی برای ما داشتند؟

این نظرسنجی درس‌های زیادی برای ما دارد

اول اینکه نیمی از افراد هدف ندارند و نمی‌دانند که به دنبال چه هستند

و دوم اینکه آن‌هایی هم که هدف‌دارند اهداف واضح و آشکار ندارند تنها سه درصد از آن‌ها واضح و روشن می‌دانستند که چه می‌خواهند؛ و با توجه به ادامه صحبت‌هایم خواهید دید که این آمار و این نتیجه بسیار نگران‌کننده هستند زیرا که فقط سه درصد از افرادی که در نظرسنجی ما شرکت کردند اهداف نوشته‌شده واضح و روشن داشتند.

 

من پول می‌خواهم!!!

خیلی از افراد گفتند که من می‌دانم چه می‌خواهم
من پول می‌خواهم متاسفانه این هدف اصلاً برای ذهن واضح و آشکار نیست.

 • چه مقدار پول؟
 •  از چه راهی؟
 •  در چه مدتی؟
 • چه ایده‌هایی برای کسب این پول‌دارید؟
 •  چه مهارت‌هایی باید به شما اضافه شود؟
 • به چه شخصیتی باید تبدیل شوید؟
 • با این پول چه‌کارهایی می‌خواهید انجام دهید؟
 •  چه برنامه‌ای برای افزایش این پول‌دارید؟

برای ذهن باید همه‌چیز در مورد اهداف واضح و روشن باشد.

ذهن انسان تا وقتی تصویر واضحی ازآنچه که می‌خواهیم نداشته باشد نمی‌تواند ما را به سمت آن هدایت کند. بسیار مهم است که همه‌چیز درباره اهداف واضح و روشن باشد. چطور انتظار داریم به مقصدی برسیم که نمی‌دانیم کجاست

این مقاله را ببینید  کوهنوردان هدفگذار|آموزش ،ورزش ،تفریح

 

 

 

چرا ذهن متوجه نمی‌شود من پول می‌خواهم؟!

برای اینکه اهمیت این موضوع را بهتر متوجه شویم کارکرد ذهن را باهم بررسی می‌کنیم.

ذهن ما چگونه کار می‌کند؟

ذهن ما همیشه تصویری از نتیجه نهایی که قصد رسیدن به آن راداریم در خود ترسیم می‌کند و با آزمون وسعی و خطا ما را به سمت تصویر نهایی که به آن داده‌ایم حرکت می‌دهد. یک مثال ساده اینکه وقتی شما می‌خواهید آب بخورید اول تصویر آب خوردن را به‌صورت واضح در ذهن خود تجسم می‌کنید و ذهن با توجه به این تصویر شمارا به سمت عمل آب خوردن و درنهایت نوشیدن آب هدایت می‌کند.

 

قدرت ذهن۱

چرا داشتن هدف مهم است؟

با گفتن این مطالب به این نتیجه می‌رسیم که داشتن هدف در زندگی از چه اهمیت بالایی برخوردار است. شما وقتی هدف داشته باشید ذهن شما می‌داند که به کدام سمت باید حرکت کند و موضوع مهم‌تر اینکه هدف شما باید کاملاً واضح و روشن باشد. هر چه هدف شما واضح‌تر باشد ذهن مسیر بهتری برای رسیدن به آن خواهد داشت؛ و با سرعت بیشتری شمارا به سمت خواسته‌هایتان به حرکت درمی‌آورد.

 

 

قدرت بی‌نظیر ذهن

ذهن قدرت بی‌نظیری دررسیدن به اهداف دارد. شما هر چیزی را که به آن فکر کنید تصویری در ذهنتان شکل می‌گیرد و ذهن باقدرت خارق‌العاده‌ای که دارد بقیه موارد را فیلتر کرده و کاری می‌کند که تمرکز شما فقط به آن موضوع جلب شده و شمارا به سمت آن هدایت می‌کند.

 

قدرت ذهن۲

بیاید بازی کنیم

بازی جالبی در این زمینه است که شاید شما هم از آن آگاه باشید بیایید باهم یک‌بار این بازی را انجام دهیم

یک دقیقه به شما زمان می‌دهم تا هر چیزی که در اطراف شما به رنگ قرمز هست را به خاطر بسپارید هر چه تعداد بیشتری اشیا به رنگ قرمز به خاطر بسپارید بهتر است.

خب یک دقیقه تمام شد حالا چشم‌هایتان را ببندید و به سؤال من پاسخ دهید: چه تعداد رنگ سبز در اطراف شماست.

ممکن است بگویید قبول نیست شما گفتید رنگ‌های قرمز را به ذهن بسپارم

هدف من هم از این بازی همین است. وقتی شما به ذهنتان می‌گویید که رنگ‌های قرمز را به خاطر بسپارد بقیه رنگ‌ها را فیلتر می‌کند و فقط به رنگ‌های قرمز تمرکز می‌کند. این قدرت ذهن است

این مقاله را ببینید  هجده قانون طلایی موفقیت در جهان قسمت دوم

 

 

ذهن چگونه ما را به سمت خواسته‌هایمان هدایت می‌کند؟

شما به هر چیز که فکر کنید و هر تصویری را که به ذهنتان بسپارید، هوشمندانه ذهن بقیه موارد را فیلتر می‌کند و فقط به آن چیزی که شما می‌خواهید هدایت خواهید شد. این قدرت بی‌نظیر ذهن است. شاید بارها برای شما اتفاق افتاده است مثلاً می‌خواهید یک پراید سفید بخرید از روزی که این تصویر را به ذهنتان می‌دهید در همه‌جا فقط پرایدهای سفید نظر شمارا جلب می‌کند؛ و تمرکز شما فقط روی پرایدهای سفید است. برای هرکدام از ما در طول روز این مورد بارها تکرار می‌شود و از فیلترهای ذهنی بسیار استفاده می‌کنیم.

پس بسیار اهمیت دارد که تصویر واضحی از اهدافتان در ذهن داشته باشید تا ذهن باقدرت بی‌نظیرش بقیه موارد را فیلتر کرده و شمارا به سمت تصویری که به او داده‌اید هدایت کند.

اگر شما هیچ هدفی نداشته باشید و هیچ تصویر واضحی از خواسته‌هایتان به ذهن سپرده نباشید چطور انتظار دارید شمارا به سمت آن هدایت کند.

 

قدرت ذهن۳

ذهن انسان بر اساس تصاویر عمل می‌کند

ذهن انسان بر اساس تصاویر عمل می‌کند. شما هر فکری در سرتان باشد اول یک تصویر از آن شکل می‌گیرد و ذهن با توجه به آن تصویر نهایی، شمارا به سمت تصویر هدایت می‌کند. اگر این تصاویر را زیاد نگه‌دارید یک تصویر قالب در ذهن شما شکل می‌گیرد که همان باور شماست. باور فکری است که زیاد تکرار می‌شود و این تکرار باعث می‌گردد که یک تصویر به‌صورت قالب در ذهن شما تشکیل شود و ذهن باقدرت بی‌کرانی که دارد شمارا به سمت تصویری که توسط باورهایتان شکل‌گرفته است با آزمون‌وخطا هدایت می‌کند.

 

 

چرا شکست خوردن مقدمه پیروزی است؟

نکته دیگری که در اینجا به آن اشاره شد این است که ذهن برای رسیدن به تصویری که به آن داده‌اید از آزمون‌وخطا استفاده می‌کند تا شمارا به مقصد برساند. مثلاً تصور کنید می‌خواهید پرتاب توپ به سبد بسکتبال را فرابگیرید در ابتدا شما یک تصویر از نتیجه نهایی که افتادن توپ در سبد است به ذهن می‌دهید بعد ذهن شما با تکرار عمل پرتاب هوشمندانه شمارا تا جایی هدایت می‌کند که بالاخره شما توپ را به سبد می‌اندازید هر بار که این عمل را تکرار می‌کنید ذهن عمل اشتباه و خطا را ا

این مقاله را ببینید  اصول صحیح حضور در جلسات

صلاح‌کرده و در تکرار بعدی سعی می‌کند که به تصویر نهایی شمارا نزدیک‌تر کند این عمل آن‌قدر تکرار می‌شود تا شما بتوانید توپ را به سبد بیندازید.

 

 

 

هر چه زودتر شکست بخورید زودتر موفق می‌شوید!!!

شاید این حرف را زیاد شنیده باشید که شکست مقدمه پیروزی است این حرف از همین کارکرد ذهن گرفته‌شده است. البته ممکن است که ذهن، شمارا بدون خطا و همان بار اول به مقصد برساند اما الان شما به‌خوبی متوجه شدید که آزمون‌وخطا برای رسیدن به مقصد امری است طبیعی و این ساختار ذهن است. پس اگر درراه رسیدن به اهدافتان بارها شکست خوردید ویل اشتباه کردید مهم نیست بلکه برداشت شما از آن اشتباه و شکست بسیار اهمیت دارد. آیا این شکست را وسیله‌ای برای اصلاح مسیر می‌پندارید یا اینکه این شکست را به‌منزله این می‌دانید که شما انسان شکست‌خورده‌ای هستید و از تلاش دست برمی‌دارید.

قدرت ذهن۴

جمع‌بندی:

بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که داشتن هدف برای اینکه ذهن بتواند شمارا به خواسته‌هایتان برساند بسیار اهمیت دارد و همچنین اهداف باید کاملاً واضح و روشن باشند هر چه اهداف شفاف‌تر باشند ذهن بهتر می‌تواند شمارا به سمت آن هدایت کند. اهدافتان را باید هرروز با خود مرور کنید باید آن‌قدر آن‌ها را تکرار کنید که تصویر قالب ذهن نوبت. اگر درراه رسیدن به اهدافتان اشتباه کردید و شکست خوردید نگران نباشید این طبیعی است و کارکرد ذهن این است که با آزمون‌وخطا مسیر درست را پیداکرده و شمارا به مقصد نهایی برساند.

 

 

تمرین:

اهدافتان را واضح و شفاف با جزییات بنویسید و تصویر نهایی زمانی که به آن هدف می‌رسید را به ذهنتان بسپارید و آن را هرروز تکرار کنید تا به تصویر قالب ذهن شما تبدیل شود. حتماً از سرعت رسیدن به اهدافی که با این روش ترسیم کرده‌اید شگفت‌زده خواهید شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *